Turistické informácie

najlepšie last minuteVíza – Pre občanov Slovenskej republiky, turistické pobyty do 90 dní postačuje platný cestovný pas. Do krajiny je zakázané dovážať živé zvieratá, rastliny, potraviny. Alkohol maximálne 1l na osobu, 1 kartón cigariet len pre osobnú spotrebu. Pri dovoze finančnej hotovosti vo výške viac ako 10 000,- USD platí povinnosť deklarovať množstvo na hranici.

Bezpečnosť – Vo všeobecnosti platí zásada dodržiavania štandardnej bezpečnosti. Odporúča sa vyhýbať sa okázalému obliekaniu a správaniu. V Hondurase sa vyskytujú mierne prírodné nebezpečenstvá v podobe zemetrasenia, hurikány a záplavy na Karibskom pobreží.

Zdravie – Zdravotná starostlivosť je na nízkej úrovni. Nie je možné počítať s ošetrením bez vopred vyplatenej hotovosti alebo preukázaní medzinárodnej kreditnej karty. Povinné očkovanie proti niektorému ochoreniu pri vstupe do krajiny nie je vyžadované. O odporúčaných očkovaniach poskytujú na Slovensku informácie príslušné oddelenia cudzineckých chorôb. Dôležité telefónne čísla : polícia 199lekárska služba 195

Peniaze – Národná mena v Hondurase je Lempira (1 lempira = 100 centavov), ale ako takmer všade inde v Strednej Amerike, americký dolár sa používa ako druhá mena a takmer každý podnik prijíma obe platidlá. US Dolar je hlavnou menou na Bay Islands vzhľadom na koncentráciu plavieb, ktoré prichádzajú na ostrovy. Bankomat možno nájsť vo väčšine miest krajiny.

Lempira  bankovky sú denominované v hodnotách 500, 100, 50, 20, 10, 5, 2 a 1. Mince v hodnotách 50, 20, 10, 5, 2 centavov a 1 centav.

Jedlo, pitie – Typickým Honduraským obedom je Plato tipico – donesú vám hovädzie mäso s ryžou, vyprážanými fazuľami (frijolitos ) a vyprážanými banánmi (tajaditas ). Ak budete mať šťastie donesú vám čerstvý chimol – salsa z paradajok, papriky, cibule, koriandra a poliate citrónovou šťavou.

V Tegucigalpa a v ďalších väčších mestách je množstvo reštaurácií a barov. Medzi typické miestne jedlá patrí curiles – jedlo z darov mora, tortillas – kukuričné placky, frijoles – fazule , enchiladas – plnené kukuričné tortillas rolky, tamales de elote – dusené sekané mäso s kukuricou, nacatamales – do banánových listov zabalený kukuričný koláč. Môže byť plnený kuracím alebo bravčovým mäsom a zeleninou. Banánové listy dávajú jedlu osobitú chuť. Môžu byť tiež pridané rôzne chiles, hrozienka, olivy, tapado – vynikajúca polievka vyrobená z kokosového mlieka, čerstvých morských rýb a kôrovcov, skorocelu a rôznych bylín, ako je bazalka alebo koriander, polievka je neuveriteľne bohatá a úplne vynikajúca, yuca con chicharron mondongo – zeleninová polievka. Typickým tropickým ovocím je mango, papaya, ananás, avokádo a banán. Baleadas je veľmi populárne Honduraské jedlo. Sú dostupné v celej krajine, aj keď o niečo populárnejší na severnom pobreží. Ponúkajú ich na mnohých miestach, vrátane pekárne, rýchleho občerstvenia, autobusovej stanice, na trhoch a na uliciach. Baleada je tortilla z pšeničnej múky, ktorá je naplnená fazuľami, mäsom, zeleninou, vajíčkami, šunkou, avokádom, atď. Môže byť potretá mantequilla – bielou smotanou, alebo posypaná strúhaným bielym syrom.

S nápojov dostanete na výber národné piva ako Salva Vida, Port Royal, Imperial a Baren. Káva v Hondurase je skvelá, najmä z Copan. Welches je považovaná za najlepšiu kávu miestnymi obyvateľmi. Káva z Lepaera, Lempira, bola vyhodnotená ako najlepšia káva na svete, ale zohnať ju je veľmi ťažké, aj v samotnom meste Lepaera, kde väčšinu značiek nájdete v obchodoch. Taktiež v ponuke nápojov nájdete stredoamerický rum Flor de Cana. Z osviežejúcich nápojov nájdete licuados – ovocné džúsy a mliečne kokteily- mango, Pina, melón, banán, atď.