San Pedro Sula

San Pedro Sula je druhé najväčšie mesto v Hondurase a rozprestiera sa  v severozápadnom cípe krajiny vo Valle de Sula (údolie Sula), asi 60 km južne od Puerto Cortés v Karibskom mori. Žije tu viac ako 800.000 ľudí a je považovaný za priemyselné centrum Hondurasu. Mesto slúži ako hlavný prepravný uzol pre zvyšok krajiny, a zároveň ekonomicky udržiava svoju základňu v priemysle a produkciou kávy, banánov, hovädzieho mäsa, cukrovej trstiny, tabaku a lesníctva. V blízkosti mesta sa rozkladá jediné prírodné honduraské jazero Yojoa a ruiny mayského mesta Copán.

last minute ponuka

Prvú osadu na území dnešného mesta založil v roku 1536 don Pedro de Alvarado. Tato osada sa nazývala San Pedro de Puerto Caballos. Ešte v roku 1950 malo mesto „iba“ cca 22 000 obyvateľov. Veľký rozvoj zažíva celú druhú polovicu 20. storočia a na začiatku 21. storočia. Za rozvojom mesta stojí predovšetkým prítomnosť nadnárodných firiem, ktoré tu založili veľké plantáže banánovníkov a postavili železnicu ku karibskému pobrežiu do mesta Puerto Cortés pre export svojho tovaru. Silnú tradíciu má v meste textilný priemysel. Behom druhej polovice 20. storočia boli v meste postavené nové továrne, nemocnice, univerzity, športoviská, nákupné a zábavné centrá a letisko.

V San Pedro Sula môžete navštíviť múzeum archeológie a histórie, ktorá zahŕňa predkolombovksé artefakty a expozície s podrobnosťami o vývoji mesta. Je jediným mestom v krajine, ktorý má dva oficiálne štadióny Estádio Olimpico Metropolitano, Estádio Francisco Morazán a malý neoficiálny štadión AS Dinnen. Prvá súkromná vysoká škola v Hondurase bola založená v San Pedro Sula v roku 1978, Universidad de San Pedro Sula.

Ak navštívite toto neobyčajné mesto určite navštívte El Mercado Guamilito. Nájdete tu veľa skvelých a lacných umeleckých predmetov, ako ručne vyrezávané drevené debny, Lencan keramiky, obrazy, kožené výrobky z Nikaraguy a krásne ručne spracované – tkaniny z Guatemaly.