Pamiatky a zaujimavosti

Islas de la Bahía – raj turistov.
Anglický názov Bay Islands – je skupina troch ostrovov neďaleko od severného pobrežia Hondurasu v Karibskom mori. Často to býva prvá zastávka turistov, prvý kontakt s Hondurasom. Súostrovie je tvorené ostrovmi Utila, Roatán a Guanaja. Zároveň je jedným z 18 honduraských departementov. Správnym strediskom je mesto Coxen Hole, ktoré sa nachádza na ostrove Roatán.
Last Minute Stredna amerikaOstrovy na ktorých v roku 1502 pristál Krištof Kolumbus majú celkovú rozlohu 261 km², a žije na nich 47 000 obyvateľov. Súostrovie je vyhľadávané ako turistický raj. Nachádzajú sa tu rozsiahle morské oblasti s druhým najväčším korálovým útesom na svete, ktoré sú hojne využívané na šnorchlovanie a potápanie. Postačí vám jediný pohľad do azúrovej vody a pochopíte, čo sem láka potápačov, či milovníkov šnorchlovania z celého sveta.

Ruiny Copan sú druhé najnavštevovanejšie turistické miesto v Hondurase. Nachádzajú sa na hranici s Guatemalou cca tri hodiny autobusom zo San Pedro Sula. Predkolumbovské mesto Copan bolo Parížom máyskych miest až do svojho zničenia v roku 827. Menšie ako guatemalský Tical, avšak svojou umeleckou kvalitou chrámov a sôch neprekonateľné v strednej Amerike. Mesto Copan zažilo svoj vrchol v 6. storočí  kedy ho obývalo s 24 000 obyvateľov. Ruiny Copan sú na Zozname svetového dedičstva UNESCO.

V Copan, rovnako ako celom vidieckom Hondurase si nenechajte ujsť pohľad na nočnú oblohu. Obloha je doslova zaplavená hviezdami. Naskytne sa vám neuveriteľný pohľad, žiadne znečistenie, tisíce hviezd. Poľad na nočnú oblohu na ktorý nezabudnete.

La Tigra National Park – prekrásny národný park o rozlohe 240 km² s možnosťou turistiky a prechádzok po ôsmich vyznačených rasách o celkovej dĺžke 23 kilometrov. Ak budete mať šťastie uvidíte neuveriteľné množstvo rôznych druhov exotických zvierat, farebných papagájov ale aj Ceiba – posvätný strom Mayov, avokádove stromy a mnoho iného. V národnom parku stojí gotická bazilika Basílica de Suyapa postavená v roku 1954.

Comayagua –  je mesto nachádzajúce sa 80km severozápadne od Tegucigalpa. Je hlavným mestom departementu Comayagua Honduras. Mesto je známe svojím koloniálnym architektonickým  bohatstvom. Na Centrálnom námestí stojí katedrála s najstaršími hodinami v Amerike.

Bisferická rezervácia Río Plátano – najväčší tropický dažďový prales v strednej Amerike, prezývaný aj pľúca strednej Ameriky. V rezervácii sa nachádzajú mnohé ohrozené druhy zvierat a rastlín. Patria k nim Veľká Ara zelená, Ara Macao, zelená morská korytnačka, horské opice, či mexický céder. Rezervácia je domovom pre viac ako 2 000 pôvodných obyvateľov. Pre turistov, ktorí chcú rezerváciu skutočne spoznať, je pripravená 10-dňová plavba po rieke Río Plátano.

Jazero Yojoa – najväčšie jazero v Hondurase. Z východu ho ohraničuje národný park Cerro Azul Meambar, zo západu nárdný park Santa Bárbara. Jazero sa nachádza takmer uprostred Hondurasu, na polceste medzi dvomi najväčšími mestami Tegucigalpa a San Pedro Sula, preto je hojne využívané ako odpočinková zastávka. Vychutnáte si krásny výhľad a výborné čerstvé pečené ryby od miestnych rybárov.V blízkosti jazera žije viac ako 400 druhov vtákov a 800 druhov rastlín. Vo voľnom čase sa môžete venovať komerčnému rybárčeniu či si prenajať loď, alebo sa venovať vodným športom.

Cusuco národný park – jedna najexotickejších destinácií v Hondurase. V 25 kilometrov vzdialenom San Pedro Sula si môžete požičať štvorkolku a po vyznačenej ceste spoznávať národný park.

La Ceiba, alebo len Ceiba ako ju volajú hondurasania, patrí k najobľúbenejším mestám v krajine. La Ceiba prekypuje životom a energiou. Mesto je známe katedrálou, múzeom motýľov, trhmi pod holým nebom, či výbornou kuchyňou. Z mesta by ste nemali odchádzať bez fľaše dobrého honduraského rumu.