Mapa Honduras

Teplota v Hondurase sa medziročne nemení o viac ako 5 °C. Priemerné teploty v hornatých častiach sa pohybujú od 16 °C až 20 °C. V hlavnom meste Tegucigalpa, vládne mierne podnebie s teplotami medzi 24 °C až 29 °C. Pobrežné nížiny na karibskej a tichomorskej oblasti stranách sú teplejšie a vlhkejšie, teploty sa tu pohybujú od 28 °C až 32 °C v období sucha. V období dažďov priemerná teplota klesá približne o 3 °C.

Obdobie dažďov v Hondurase prebieha od mája do novembra vo vnútrozemí a od septembra do januára pozdĺž severného pobrežia a na ostrovoch. Silné dažde môžu spôsobiť záplavy v nížinách a zosuvy pôdy v horách. Sezóna hurikánov je od augusta do novembra,no Honduras nie je často vystavený priamym zásahom.

Viac ako 65% povrchu Hondurasu je horského charakteru s priemernou nadmorskou výškou 1000 metrov nad morom. Toto pohorie sa smerom ku karibskému pobrežiu na severe krajiny znižuje a prechádza do nížinných údolí najvýznamnejší je Valle do Sula, kde sa nachádza mesto San Pedro Sula a ďalšie mestá, ktoré spolu vytvárajú dôležitú aglomeráciu.

honduras last minuteHonduras má prístup k dvom svetovým oceánom – Tichý oceán sa dotýka honduraského pobrežia na juhu a svojim zálivom Fonseca, Atlantik u honduraského pobrežia vybieha do Honduraského zálivu. Významnejšie rieky odvádzajúce vodu do Atlantiku sú Coco, Patuce a Ulúa, do Pacifiku sa vlieva napríklad rieka Choluteca. Jediné prírodné jazero v zemi je Yojoa. Honduras disponuje aj prírodnými zdrojmi, ako je drevo, zlato, striebro, meď, olovo, zinok, železná ruda, antimón, uhlie, ryby, krevety a vodnej energie.

Najvyšším vrchom Hondurasu je Cerro Las Minas vysoký 2870 metrov, ktorý sa nachádza v západnej časti krajiny v národnom parku Celaque. 2730 metrov vysoký Cerro El Pital sa nachádza na hraniciach Salvádoru a patrí k najpopulárnejším turistickým miestam.

Rieky: Río Patuca najdlhšia rieka v Hondurase a druhá najdlhšia v strednej Amerike. Río Ulúa ekonomicky najdôležitejšia rieka. Río Coco a Río Negro kopírujú hranicu s Nikaraguou a Río Goascorán oddeľuje Salvador od Hondurasu.

Ostrovy: Bay Islands (Islas de la Bahía) je jedným z 18 správnych celkov Hondurasu. Ostrovy sa rozkladajú v Karibskom mori, na 261km ² a žije na nich 43,000 ľudí. Skladajú sa z troch geograficky oddelených skupín ostrovov Islas de la Bahía (s hlavnými ostrovmi Roatan a Guanaja), Cayos Cochinos na juhu a Swan Islands 120 km na sever. V Tichom oceáne, v zálive Fonseca patrí Hondurasu sopečný ostrov El Tigre.


Zväčšiť mapu