Honduraske zvyky

Počas veľkonočných slávností vytvárajú ľudia z nafarbených pilín prekrásne koberce, niekedy ich dopĺňajú kvetmi, ovocím či zeleninou, lemujú ulice, kde sa slávnosti uskutočňujú. Medzi štátne sviatky patrí Deň nezávislosti, ktorý pripadá na 15. Septembra. O päť dní skôr sa oslavuje Deň detí – Día del Niño, ktorý sa slávi v domácnostiach, v školách a cirkvi. V tento deň, deti dostávajú darčeky a zabávajú sa. Niektoré štvrte majú piñatas ( veselá farebná papierová nádoba plná sladkostí alebo hračiek ) na ulici. Ostatné sviatky: Veľká noc, Zelený štvrtok, Veľký piatok, deň Soldier (3. októbr, oslava narodenia Francisco Morazán), Vianoce, El Dia de Lempira – 20. júla a Silvestr.

Honduraské osamostatnenie je Dňom oslavy, začína skoro ráno s pochodom kapiel po uliciach. Každá hudobná skupina je oblečená do odlišných farieb a sprevádzaná roztlieskavačkami. Rovnaký deň je aj Sviatok Catracha. Tradičným jedlom počas osláv je chlieb, dusená na drobno nasekané mäso, tortilly, cassava s chicharron. Na Štedrý deň sa ľudia stretnú s rodinami a blízkymi priateľmi na večery a o polnoci si rozdávajú darčeky.

La Feria Isidro sa slávi v La Ceiba na konci mája. La Ceiba je mesto nachádzajúce sa na východnom pobreží. Ľudia z celého sveta prichádzajú na oslavu, ktorá trvá jeden týždeň. Každý večer sa koná malý karneval (carnavalito). A v sobotu je veľký sprievod s alegorickými vozmi. Na oslavy každoročne prichádza množstvo ľudí z Brazílie, New Orleans, Japonska, Jamajky, Barbadosu a mnoho ďalších krajin. Táto oslava je sprevádzaná veľtrhom mlieka, kde mnoho ľudí prišli predviesť ich poľnohospodárske produkty a zvieratá.

Last minute Honduras

Honduraská vlajka, erb, hymna
Vlajka Hondurasu sa skladá z 3 rovnakých vodorovných pruhov, horný a dolný z nich má modrú farbu a predstavuje Tichý oceán a Karibské more. Stredný pruh je biely. Obsahuje päť modrých hviezd, ktoré predstavuje päť štátov Strednej Americkej únie. Prostredná hviezda predstavuje Honduras, ktorý sa nachádza v centre Strednej Americkej únie.

Znak Hondurasu pochádza z roku 1825. Je to rovnostranný trojuholník, v základe je sopka medzi dvoma hradmi, nad ktorými je dúha a slnko. Trojuholník je umiestnený na miestach, ktoré sú symbolmi života oboch morí. Okolo oválu sú zlaté mince „Hondurasu, ktoré symbolizujú voľnosť, suverénnosť a nezávislosť krajiny“.

Národná hymna Hondurasu je výsledkom súťaže uskutočnená v roku 1904, počas predsedníctva Manuel Bonilla. Zložil ju básnik Augusto C. Coello za účasti nemeckého skladateľa Carlosa Hartling, ktorý napísal hudbu. Hymna bola oficiálne prijatá dňa 15. novembra 1915, počas predsedníctva Alberto Membreño.

Národný kvet je prekrásna orchidea – Rhyncholaelia digbyana ( predtým známa ako digbyana Brassavola ), ktorá v roku 1969 nahradila ružu. Digbiana Brassavola je pôvodná rastlina z Hondurasu, ktorý má výnimočne krásnu kvetinu, je svieža a odlišná“.

Národný honduraský strom je Honduraská borovica – Pinus caribaea var. Hondurensis. Využívanie stromov je regulované, aby sa predišlo zbytočnému ničeniu.

Národný honduraský vták je papagáj Ara arakanga – Ara Macao. Papagája si veľmi cenili predkolumbovské civilizácie v Hondurase.